facebook

Dni Ziemi Krzyskiej

 

Tegoroczne obchody Dni Ziemi Krzyskiej rozpoczęły się od piątkowego spektaklu teatralnego pt. "Piraci i Skarb Pustyni". Aktorzy z krakowskiego teatru Krak-Art zabrali dzieci w świat fantazji i zaprosili do wspólnej zabawy na scenie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w spektaklu, a na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Zaraz po przedstawieniu odbyło się party przy fontannie czyli „Imieniny miasta”, na które przybyło mnóstwo gości. Jak to bywa na takich imprezach były tańce, śpiew i szampan. Największą radość dzieciom sprawił festiwal kolorów, podczas którego uczestnicy obsypywali się kolorowym proszkiem holi. Tęczowe kolory sprawiły, że impreza stała się jeszcze bardziej radosna.

W sobotę odbyło się złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym śmierć pilotów 103 Pułku Lotnictwa Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW nad Jeziorem Królewskim. Por. pil. Jerzy Łagowski oraz st. chor. pil. Tadeusz Owczarek zginęli w katastrofie wykonując zadanie przewozu poczty lotniczej w dniu 16 lipca 1986r. Na tę okoliczność przybyły delegacje z pocztami sztandarowymi i kwiatami aby uczcić pamięć zmarłych. Swoją obecnością zaszczycił płk dypl. w st. spocz. pil. inż. Jan Urbaniak - Prezes „Stowarzyszenia Promocja-77 Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej” oraz Poczet Sztandarowy tej organizacji. Hołd zmarłym oddali również członkowie Oddziału Pilskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Poczet Sztandarowy tej organizacji, z prezesem Płk w st. spocz. Zbigniewem Świder na czele. Oprócz tego w uroczystości uczestniczyli: zastępca burmistrz Krzyża Wlkp. Dominik Pietrzyński, przedstawiciele Rady Miejskiej, a także partii politycznych oraz krzyskich instytucji, zakładów pracy i organizacji społecznych. Wszystko odbyło się przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzyża, która po przejściu na stadion dała swój koncert. Kapelmistrz Mieczysław Sorbal wraz ze swoją orkiestrą jak zwykle dał przepiękny pokaz. Krótko po godz. 17 Dyrektor M – GOK Katarzyna Waśko wraz z z-cą burmistrza Dominikiem Pietrzyńskim oficjalnie otworzyli obchody Dni Ziemi Krzyskiej 2019.

Dni miasta uświetniły koncerty oraz wiele innych atrakcji. Nie zabrakło młodych talentów czyli dziewczynek związanych z M-GOK w Krzyżu Wlkp., które chętnie biorą udział w tego typu imprezach. Na scenie zaprezentowały się debiutująca Marianna Kołacińska, Zofia Izydor z Wielenia oraz duet ZUMA, w skład którego wchodzą Zuzanna Przybyszewska oraz Magdalena Pyrz. Dziewczynki swoim śpiewem skutecznie rozgoniły deszczowe chmury zbierające się nad Stadionem Miejskim.

W przerwie między występami młodych artystek odbyło się ogłoszenie wyników Turnieju Piłki Plażowej Siatkowej, który trwał od godz. 12:00. Przez kilka godzin 10 dwuosobowych drużyn  walczyło na dwóch boiskach w systemie brazylijskim. Trzy zwycięskie drużyny otrzymały puchary i plecaki ufundowane przez THULE Sp. z o.o. Nagrody na scenie wręczyli  z-ca burmistrza Dominik Pietrzyński oraz sędziowie Janusz Dubiel i Jarosław Neumer. I miejsce zajęła drużyna CUBA Team ( Andrzej Polaczek i Michał Łuczko), II miejsce zajął Kantor Strzelce (Oskar Bartkowski i Błażej Czernicki), natomiast III miejsce zdobył SIKORKI Team (Tomasz i Mariusz Sikora).

Przez całą sobotę pracownicy M-GOK wraz z wolontariuszami z Lokalnego Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Słoneczny Dom byli do dyspozycji w namiocie oferującym atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogły wpleść sobie warkoczyki, pomalować buźki, a także zrobić tatuaż z henny. Za każdą aktywność np. ułożenie puzzli czy pokolorowanie kolorowanki, dzieci dostały cukierki lub balonik ufundowany przez Urząd Miejski w Krzyżu Wlkp. Swoje usługi świadczyła również Natalia Boberska z „Dziecięcej Imprezowni” z Wielenia, oferując zabawy najmłodszym mieszkańcom. Dla dzieci szukających mocniejszych wrażeń były zamki dmuchane i trampoliny.

Część koncertową mocnym uderzeniem rozpoczął rodzimy zespół NA ŻYWCA. Dziesięcioosobowa ekipa dała ponad godzinny koncert grając covery największych rockowych gwiazd. Tego samego dnia przed krzyską publicznością wystąpił zespół Drezdenko KUBAS z repertuarem disco polo. KUBAS wykonał takie utwory jak "Gdzie jest dziewczyna ta" czy "Uwięziona" i rozdał swoim fanom upominki.

 W końcu przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, którą był zespół PIERSI. Ich muzyka, rockowa i energetyczna porwała mieszkańców Krzyża w każdym wieku. Publiczność pokochała ich za żywiołowość i fantastyczny kontakt. Panowie dali bardzo dynamiczny koncert przeplatany zabawnymi anegdotami. Były też zabawy z udziałem widzów, a po występie publiczność miała okazję wziąć autograf i zrobić sobie zdjęcie z artystami.

Na zakończenie mieszkańcy miasta i okolic mogli się bawić na dyskotece prowadzonej przez DJ’a. Wszystkie te atrakcje nie miałyby miejsca gdyby nie hojność sponsorów, którzy wsparli tę inicjatywę. Podziękowania należą się firmom ILPOL, STANDREW S.A, LECHNAR, KOST – POL oraz Lubusko – Wielkopolskiemu Bankowi Spółdzielczemu oddz. w  Krzyżu Wlkp. Bardzo dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.


 

 

 

Online: 1     Licza odwiedzin: 2992876
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"