facebook

Dożynki Gminne

        W minioną sobotę w Krzyżu Wlkp. odbyły się Dożynki Gminne. Obchody rozpoczęły się mszą św. polową, którą odprawili księża z krzyskich parafii. Mszy przewodniczył ks. Paweł Ostrowski z parafii pw. św. Antoniego, a homilię wygłosił proboszcz parafii pw. NSPJ, ks. Tomasz Sander. Podczas mszy miały miejsce tradycyjne obrzędy dożynkowe, takie jak przyniesienie do ołtarza darów przez starostów, władze miasta i wsi, dzieci ze wsi zaangażowanych w organizację święta plonów oraz przez przedstawicieli Ogrodów Działkowych. Ceremonia miała bardzo uroczysty charakter, a całość odbyła się przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej.  Po mszy natomiast nastąpiło poświęcenie wieńca dożynkowego oraz tradycyjne dzielenie chleba pomiędzy mieszkańców gminy. Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrza Zygmunt Jasiewicz wraz gospodarzem dożynek Karoliną Łapiuk, Sołtysem wsi Brzegi. W tym roku zaszczytną rolę Starostów pełnili Halina Szumowska i Tomasz Świetlik. Pani Halina jest z Lubcza Wielkiego i wspólnie z mężem prowadzi wieloobszarowe gospodarstwo rolne. Ich gospodarstwo ukierunkowane jest na chów tuczników, bydła opasowego i mlecznego. Tomasz Świetlik mieszka w Brzegach i też prowadzi wieloobszarowe gospodarstwo rolne wspólnie z żoną, które ukierunkowane jest na produkcję roślinną i nasienną.

     Po mszy na przybyłych gości czekał szereg atrakcji, w których organizację zaangażowali się przedstawiciele organizacji  pozarządowych z naszej gminy. Jako pierwsza odbyła się Spartakiada Dożynkowa zorganizowana przez Ludowy Zespół Sportowy „RELAX” z Grzegorzem Korusem na czele. Spartakiada Dożynkowa to gry i zabawy skierowane dla dzieci i młodzieży , które miały za zadanie popularyzację sportu i rekreacji wśród zebranych. Do udziału w spartakiadzie zgłosiło się 5 sołectw: Lubcz Wielki, Łokacz Mały, Łokacz Wielki, Kużnica Żelichowska i Żelichowo. Wszyscy przedstawiciele wsi dzielnie walczyli o nagrodę główną jaką był Puchar Burmistrza Krzyża Wlkp.  Zygmunta Jasiewicza. Wszystkich zawodników nagrodzono okolicznościowymi medalami dożynkowymi w poszczególnych konkurencjach. Drużyny dzielnie walczyły o miano najlepszego zespołu konkurując między sobą w sześciu konkurencjach: przeciąganie liny, bieg w workach, rzuty do tarczy, tor przeszkód dla najmłodszych, bieg z jajkiem oraz slalom gigant. Klasyfikacja końcowa po rozegraniu wszystkich konkurencji przedstawia się następująco: V miejsce Łokacz Wielki 35 punktów, IV miejsce Lubcz Wielki 45 punktów, III miejsce Łokacz Mały 46 punktów, II miejsce Kużnica Żelichowska 50 punktów a najlepszą drużyną która zdobyła główną nagrodę – Puchar Burmistrza Krzyża dla najlepszej drużyny w spartakiadzie z dorobkiem 52 punktów zdobyła wieś Żelichowo.
       Po zmaganiach sportowych rozpoczęła się część koncertowa. Jako pierwszy wystąpił litewski zespół Marga Muzika. Jest to grupa grająca muzykę etniczną z różnych krajów i w kilku językach. Program składał się z tradycyjnych litewskich, słowiańskich i bałkańskich piosenek. Różne języki, różnorodne autentyczne melodie, oryginalne style muzyczne i doświadczenia muzyków to ich główne atrybuty. Muzycy dali bardzo oryginalny koncert. Nasi goście byli zachwyceni okolicą i krzyską gościnnością. 

         Jako kolejna gwiazda wystąpiła Justyna Adamczak. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, wielu przebojów wylansowanych m.in. przez Duet Justyna i Piotr oraz Kabaret Antosia Szprychy, których była jednocześnie współzałożycielką i liderką. Obecnie śpiewa, pisze teksty do kompozycji znanego kompozytora Marcina Grzeli , które lansuje pod własnym nazwiskiem. Od tego roku podjęła współpracę ze znanym wokalistą i gitarzystą Krzysztofem Szpotem tworząc duet Justyna & Kris. Artystka w sobotę wykonała m.in. "I co mi więcej trzeba", "Chcę cię kochać" czy "Gdziekolwiek jesteś".

 

 

     Jako ostatni wystapił Krzysztof Koniarek, który od kilku lat cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno na śląskim jak i ogólnopolskim rynku muzycznym. W swoim repertuarze ma zarówno utwory autorskie, jak i biesiadne. Artysta wydał dwie płyty oraz nagrał kilka teledysków. Miłośnicy śląskich szlagierów dzielnie wytrwali do końca koncertu mimo nie sprzyjającej aury.

 

               Podczas trwania dożynek odbywał się kiermasz dożynkowy . Swoje artykuły prezentowali lokalni wystawcy. Joanna Szybilska „Askalandia” prezentowała ręcznie robione zabawki, kołderki i poduszki a także ręcznie robione kartki okolicznościowe. Państwo Brzezińscy z Przesiek oferowali chleb wypiekany domowym sposobem i obrazy a organizacja Łokaczanki sprzedawały przepyszne domowe wypieki. Organizacje LZS „RELAX”, krzyski Klub Seniora i Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zaprosili mieszkańców gminy na poczęstunek w postaci pajdy chleba ze smalcem, pysznej grochówki i domowego ciasta.

 

 

              Oprócz tego można było odwiedzić stoisko 3 Drużyny ZHP im.  Stefana Czarneckiego, która oferowała dzieciom szukanie skarbów, a starsi mogli zapoznać się z historią ZHP od 1945r. Stowarzyszenie Działaj.info, aktywizujące lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach, przedstawiało mieszkańcom swoje propozycje. Odbył się też pokaz karate w wykonaniu Krzyskiego Klubu Karate pod przewodnictwem Krzysztofa Bortnika, który jak zwykle cieszył się wielkim zainteresowaniem.

 

 

                 Słowa wielkiego uznania należą się rolnikom za ich ciężką pracę na roli, pełną poświęcenia i wytrwałości, za chleb, którym nas żywią. To dzięki ich zmaganiu się z przeciwnościami natury, nie brakuje go na naszym codziennym stole. Dziękujemy i życzymy siły i wytrwałości w Waszej ciężkiej pracy.

 

Online: 2     Licza odwiedzin: 2565414
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"