facebook

Goła baba

16 lutego w krzyskim  Ośrodku Kultury wystąpiła znakomita polska aktorka Joanna Szczepkowska. Zaprezentowała autorski monodram, a raczej monokomedię pt. ,,Goła Baba,,. Sztuka grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski, i w wielu innych krajach. Aktorka gra w niej dwie zupełnie różne kobiety, rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna , idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności, a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. ,,Kobietą z parasolką” to prawdziwie wrażliwa, inteligentna i spokojna kobieta. Dzieli się z widzem poetyckim przesłaniem sygnalizując, że może on okazać się - w jego odbiorze - zupełnym bełkotem. Uprzedza też, że widzowie nie zobaczą gołej baby, jeśli przyszli właśnie po to. Jest idealistką, uprawiającą sztukę niczym niezmąconą. Wymaga od odbiorcy specjalnego stanu ducha. Druga bohaterka stanowi usposobienie szmiry i bezczelności. Nie wyróżnia się niczym specjalnym, rzucając na przemian to prymitywnym dowcipem, to ,,gumożujką,, do publiczności. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Również krzyscy odbiorcy grali wspólnie z aktorką, reagując salwami gromkiego śmiechu na przemian z uderzającą ciszą. Na zakończenie spektaklu dyrektor Ośrodka Kultury Katarzyna Waśko podziękowała za wspaniały występ, a publiczność nagrodziła aktorkę gromkimi brawami.

 

Online: 2     Licza odwiedzin: 3233998
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"
Strony internetowe Poznań