facebook

Krzyska Majówka

       Obchody krzyskiej Majówki organizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp. rozpoczęły się od imprezy sportowo-rekreacyjna ph. ,,Rusz się człowieku”. W środę, 1-go maja już po raz kolejny gościliśmy na przystani "Meta na Drawie", gdzie dzięki uprzejmości Wojtka Rybarczyka mogliśmy cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody.  Po trudach trasy zaprosiliśmy 62 uczestników rajdu na poczęstunek pyszną zupą pomidorową, paczkami i chrustami.  Dziękujemy Magdalenie Foluszewskiej za poprowadzenie grupy nordic – walking, a Sandisowi Rizits za nieocenioną pomoc w przygotowaniu trasy dla rowerzystów i poprowadzenie tej właśnie grupy. Podczas imprezy odbyło się rozdanie upominków uczestnikom, które ufundowali THULE Sp. z o. o Huta Szklana , Urząd Miejski w Krzyżu Wlkp., M-GOK Krzyż Wlkp., Centrum Ubezpieczeń Vija Rozite Sandis Rozits, Sklep z odzieżą nową i używaną Ewy Koźlarek, Askalandia Art. Joanna Szybilska, sklep MARCO Edyta Przyłucka, Meta Na Drawie, Centrum Ubezpieczeń PZU Beata Sanocka oraz Nadleśnictwo Krzyż.
    Odbyło się również symboliczne sadzenie drzew przekazanych przez Nadleśnictwo Krzyż w ramach akcji sadziMY pod patronatem Prezydenta RP. Rodzice z dziećmi bardzo chętnie zaangażowali się w akcję, co sprawiło wszystkim wiele przyjemności. Udało nam się posadzić wspólnie 20 sztuk dęba! Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego przedsięwzięcia.
    Ponadto odbył się pokaz kajakarstwa górskiego, podczas którego można było nauczyć się zasad bezpieczeństwa i technik ratunkowych na rzece. Natomiast w sobotę, 4 maja, można było wziąć udział w szkoleniu i pokazie kajakarstwa na najtrudniejszym odcinku Drawy. Celem organizatorów było pokazanie niezwykłości tej pięknej rzeki oraz edukacja w zakresie zachowania się podczas spływu. Warto było to zobaczyć, choćby z tej racji, że jednym z prowadzących był trzykrotny mistrz Polski.
    Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich uczestników do wspólnej fotografii. Dziękujemy za uczestnictwo i zachęcamy do udziału w kolejnej imprezie już jesienią, a będzie to wyjątkowa, jubileuszowa edycja pełna niespodzianek!
2-go maja, obchodzimy w Polsce Dzień Flagi.  Z okazji tego święta w parku przy fontannie odbył się heppening. Przybyłych do parku przywitała dyrektor M- GOK Pani Katarzyna Waśko, która również opowiadała na temat naszej flagi oraz symboli narodowych. Czas przy fontannie umilała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a młodzież z Lokalnego Centrum Wolontariatu rozdawała biało czerwone flagi, wiatraczki i słodycze.
Uroczystości obchodów Święta Konstytucji 3-go maja w Krzyżu Wielkopolskim rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Delegacje i poczty sztandarowe przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej przeszły uroczyście pod obelisk upamiętniający 50-tą Rocznicę Powrotu Ziemi do Macierzy, gdzie złożyły kwiaty. Głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej Pan Jarosław Libera mówiąc o patriotyzmie i wartościach narodowych.
Po uroczystościach zgromadzeni przeszli do sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na akademię, którą tym roku przygotowały dzieci z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wlkp. Podczas przedstawienia pt.: „Witaj majowa jutrzenko!” przedszkolaki zaprezentowały piękne tańce, wiersze i pieśni patriotyczne. Tego dnia wystąpiły grupa „Stokrotki” pod kierunkiem Pani Anety Drab – Zakrzewskiej, grupa „Żabki” pod kierunkiem Pani Marzeny Świderskiej, grupa „Słoneczka” pod kierunkiem pani Marzeny Zielińskiej, grupa „Jaskółki” pod kierunkiem Pani Marty Sekuterskiej  - Lamcha oraz grupa „Jagódki” pod kierunkiem Pani Marii Matuszewskiej. Dekoracje wykonały Panie Karolina Kacprzak i Karolina Spychała. Jak zawszy była to podniosła i wzruszająca uroczystość!

 

Online: 1     Licza odwiedzin: 3165039
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"