facebook
BIP
Mgok KrzyЕј logo
Przejdź do zawartości

Przed IX Letnimi Spotkniami Kameralnymi w Krzyżu Wielkopolskim

Przed IX Letnimi Spotkaniami Kameralnymi w Krzyżu Wlkp.

Letnie Spotkania Kameralne ściągnęły do niewielkiej miejscowości w zachodniej części Wielkopolski artystów, którzy dziś śpiewają na najlepszych scenach operowych świata. Są dziś solistami Teatru Wielkiego w Warszawie, Staatsoper w Berlinie i w Wiedniu, a także w nowojorskiej MET. Kiedy zapowiadałem koncerty Marii Domżał, Joanny Kędzior, Adama Kutnego czy Krzysztofa Bączyka, to nie miałem żadnych wątpliwości, że słucham artystów, którzy zaprezentują się na wymienionych powyżej scenach operowych.
Tegoroczne IX Letnie Spotkania Kameralne Krzyż 2000 znów będą obfitować w niebywałe talenty. Ale po kolei. Koncerty odbędą się w sierpniowe piątki: 7.VIII, 14.VIII, 21.VIII, 28.VIII. należy zwracać uwagę na miejsce, gdyż przemiennie będziemy występować w obu kościołach, o czym będziemy informować na stronie FB Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” i stronie Domu Kultury w Krzyżu Wlkp. Zaczniemy z „wysokiego C”. Na początek wystąpią dwaj bardzo młodzi śpiewacy: Piotr Buszewski obdarzony przepięknym tenorem oraz Szymon Mechliński – śpiewający równie pięknym barytonem. W przypadku muzyki niewątpliwie zastosowanie ma myśl J. W. Goethego: „Chwilo trwaj wiecznie, jesteś taka piękna”.  Przy okazji usłyszymy kolejne nieznane utwory całkiem zapomnianych polskich kompozytorów. Co rusz wydobywamy ze skarbnicy polskiej kultury coraz to inne perły. Nie mam wątpliwości, że ku uciesze melomanów. Będą też znane i lubiane przeboje. Na drugi koncert zaprosiłem skrzypaczkę i poetę. Malwina Kotz i ks. Jerzy Hajduga na przemian będą przeplatać piękną muzykę z ciekawą poezją. Kolejny z koncertów będzie niewątpliwie wyjątkowy. Oczywiście każdy zna słynne dzieło Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”, ale nowością będzie odczytanie sonetów poprzedzających każdą z części. Przypuszcza się, że autorem tych wierszy był sam kompozytor. Pozwolę sobie jedynie pokazać jeden z tych sonetów.
Wiosna
Wiosna już nadeszła i ptaki wesoło
Radosną swą pieśnią wieszczą jej przybycie;
Zefir łagodnym tchnieniem fale toczy wkoło
Potoków, co rwą bystro, skąpane w błękicie.
Błyskawice i grzmoty, które w krąg słyszycie,
Wysłano, by ogłosić nowej wiosny tchnienie;
Ptaszęta przerywają zimowe milczenie,
Znowu śpiewem swym dzwoniąc na podniebnym szczycie.
I wnet się rozchodzi nad pola i drzewa
Szmer kwiatów, traw i liści w noworodnej pysze,
Kózka drzemiąc na słońcu gnuśnie się wygrzewa;
Wiejska kobza ją do snu łagodnie kołysze.
Pasterz nimfę porywa, a w tańcu im śpiewa
Wiosna, zaglądając w lśniących oczu ciszę.
Partię solową zagra Celina Kotz, laureatka licznych konkursów i członkini Rady Programowej. Będą Jej towarzyszyć równie wspaniali artyści: Malwina Kotz, Piotr Kosarga, Mateusz Doniec, Piotr Mazurek i Monika Woźniak. Koncert ten sfinansuje PGNiG.
Ostatni koncert będzie hołdem bohaterom sprzed 100 lat. Być może wśród odbiorców tego koncertu będą tacy, których przodkowie uczestniczyli w Bitwie Warszawskiej czy późniejszych zmaganiach aż do zwycięstwa. Przy fortepianie mistrz Piotr Szychowski i dużo muzyki polskiej. 

Wiesław Pietruszak
 

Online: 1     Licza odwiedzin: 4395079
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: : biuro@mgokkrzyz.pl