facebook

VII Letnie Spotkania Kameralne 218

Już po raz siódmy Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp. był jednym z gospodarzy cyklu letnich koncertów kameralnych. Współorganizatorem tego  przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej SAUERIANUM z Drezdenka.

Jako pierwszej mieliśmy przyjemność wysłuchać pani Celiny Kotz, która dała koncert skrzypcowy w kościele pw. św. Antoniego, pt. "Mistrzowie skrzypiec". Artystka każdym występem pokazuje, że należy do najwybitniejszych polskich skrzypaczek. Mówią, że głos skrzypiec najbardziej przypomina głos ludzki, a gdy instrument ten jest w ręku mistrzyni, to dźwięk ten ma szczególną moc.

"W krainie bel canta" to podróż w krainę muzyki, w którą zabrali nas muzycy na kolejnym z koncertów, który odbył się w sali widowiskowej M-GOK. Śpiewaczki Aster Haile i Aleksandra Klafetka przy akompaniamencie Laury Sobolewskiej dały występ na najwyższym poziomie. Aster Haile aktualnie śpiewa w Teatrze Wielkim w Poznaniu, oraz związana jest z teatrami dramatycznymi. Śpiewaczka ma ciekawy głos i już w roku 2015 zachwyciła publiczność Drezdenka i Krzyża Wlkp. Śpiewała wtedy z Adamem Kutnym. Pani  Aleksandra Klafetka ma również piękna barwę głosu, a nad jej rozwojem czuwa wielka primadonna, Iwona Hossa. To rokuje ciekawą przyszłość młodej sopranistce. Przy fortepianie zobaczyliśmy Laurę Sobolewską, która znana jest nie tylko z koncertów w ramach Letnich Spotkań Kameralnych, lecz także jako akompaniatorka w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym zainspirowanym przez Antoninę Kowtunow.

            Kolejnymi artystami jakich gościliśmy tym razem w kościele w Kościele pw. NSPJ w Krzyżu Wlkp. byli Amelia Maszońska - skrzypce, Marianna Sikorska - wiolonczela oraz Mischa Kozłowski - fortepian. Affetto Piano Trio tworzą wybitne osobowości artystyczne młodego pokolenia, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Koncert zatytułowany ,,CZAR KAMERALISTYKI” dostarczył nam wiele wzruszeń i uniesień duchowych.       

            Jako ostatni na scenie M-GOK wystąpili Weronika Kujawa – sopran i Dawid Roy – baryton a przy fortepianie Olena Skrok. Soliści wykonali lekkie pieśni Czajkowskiego czy Pucinniego w duecie jak i osobno.  Było to bardzo poruszające przedstawienie, a profesjonalizm i doświadczenie tak młodych artystów wzbudza wielki podziw.

Jesteśmy dumni, że możemy u nas gościć tak wybitnych artystów i być po raz kolejny częścią tak dostojnego przedsięwzięcia. Zapraszamy na kolejne spotkanie z muzyką klasyczną w Krzyżu Wlkp.w przyszłym roku.

 

Online: 1     Licza odwiedzin: 2749824
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"