facebook

X Konkurs Fotograficzny

        29 listopada Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim wypełnił się za sprawą dwóch wyjątkowych uroczystości. W piątkowy wieczór odbyła się gala z okazji Inauguracji Roku Kulturalno - Artystycznego 2019/2020 oraz X edycja Konkursu Fotograficznego im. Mariana Bakinowskiego „Między Drawa
a Notecią. Wśród zaproszonych znaleźli się Starosta Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego Feliks Łaszcz, władze miasta i gminy Krzyż Wielkopolski z Burmistrzem Rafałem Sroką na czele, dyrektorzy szkół i przedszkoli, firm i zakładów pracy, sponsorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz artyści.
            Zgromadzonych gości przywitano pięknym utworem z musicalu Metro „Chcę być Kopciuszkiem” w wykonaniu Izabeli Przybyszewskiej, Katarzyny Mazur – Kiny oraz Katarzyny Studniarek. Następnie odbyła się projekcja prezentacji multimedialnej ilustrującej najważniejsze wydarzenia kulturalne w okresie od listopada 2018 do dziś oraz 10-letnią historię konkursu fotograficznego „Między Drawa a Notecią”, po której odbyło się wręczenie nagród laureatom. Z okazji jubileuszu został wydany kalendarz na rok 2020 zawierający wszystkie nagrodzone fotografie na przestrzeni 10 lat, którym może cieszyć się każdy z przybyłych gości.
            Oceny prac dokonali specjaliści z dziedziny fotografii: Aleksander Bakinowski, Waldemar Graś oraz Tadeusz Paradowski. Na tegoroczną edycję wpłynęła rekordowa ilość 212 zdjęć, więc jurorzy mieli nie lada wyzwanie. Przewodniczący jury Aleksander Bakinowski odczytał werdykt i zaprosił laureatów na scenę. I miejsce w kategorii młodzież do lat 18 zajęła Martyna Żak, II miejsce Miłosz Więckowski, a III miejsce Jakub Sznajder. Wyróżnienie trafiło do Krzysztofa Wituszko, który oprócz tego otrzymał wraz z siostrą Julią Wituszko nagrodę specjalną Nadleśnictwa Krzyż. W kategorii wiekowej dorośli Rafał Siemiński zdobył I miejsce oraz nagrodę specjalną Nadleśnictwa Krzyż, II miejsce Jerzy Kościjanczuk, a III miejsce Sławomir Skowronek. Wyróżnienie otrzymał Szczepan Kotowski natomiast Tomasz Buszka nagrodę specjalną od rodziny Bakinowskich. Tomasz Buszka otrzymał również nagrodę za zdjęcie 10-lecia. Nagrody oraz statuetki laureatom wręczyli Starosta Feliks Łaszcz, Burmistrz Rafał Sroka, Hanna Forbrich - przedstawicielka Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, Paulina Pankowska – Niezborała – sekretarz Nadleśnictwa Krzyż, druh Edward Joachimiak, dyrektor M-GOK Katarzyna Waśko oraz seniorka rodu Bakinowskich, Ewa Bakinowska.
            Oklaskom i podziękowaniom nie było końca. Miłe słowa trafiły również do organizatorów konkursu czyli Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury a Katarzyna Waśko została obdarowana naręczem kwiatów. Zakończeniem tej części było pamiątkowe zdjęcie.
             Po rozstrzygnięciu konkursu, przyszedł czas na wręczenie tytułu Przyjaciela Krzyskiej Kultury. Inauguracja Roku Kulturalno – Artystycznego to wyjątkowa okazja by podziękować za całoroczną współpracę, wsparcie finansowe, za twórczą inicjatywę oraz zaangażowanie społeczne i kulturalne. Zamierzeniem organizatorów jest by corocznie nagradzać inne osoby i organizacje.  W tym roku statuetki zostały przyznane w trzech kategoriach: organizacja, sponsor i artysta. W kategorii organizacja tytuł Przyjaciela Krzyskiej Kultury otrzymało Nadleśnictwo Krzyż. Statuetkę odebrała sekretarz Nadleśnictwa Krzyż Paulina Pankowska – Niezborała, która otrzymała również wyjątkowy prezent w postaci obrazu za osobiste zaangażowanie w imprezy M-GOK. W kategorii sponsor tytuł trafił do firmy STANDREW S.A. Prezes Zarządu Tomasz Stankiewicz odebrał statuetkę z rąk Katarzyny Waśko. Ostatni tytuł, nie mniej ważny, otrzymała lokalna artystka Jadwiga Rejmaniak.
            Po oficjalnej części uroczystości nastąpił czas na rozluźnienie atmosfery. Jako pierwsze wystąpiły panie z grupy Lady Show ze Szkoły Tańca Astra Luna z Wałcza. To była dopiero rozgrzewka, gdyż zaraz po paniach odbył się humorystyczno – muzyczny show. Przed zgromadzoną publicznością wystąpił energetyzujący zespół OUTSIDE DUO. Dwóch francuskich artystów zaprezentowało utwory o celtyckich brzmieniach i wykonało kilka akrobacji instrumentalnych.  Grali oni na skrzypcach i różnych gitarach, co dało oszałamiający efekt. Panowie mieli doskonały kontakt z publicznością, a to za sprawą Lahcena Dahmani, który pomógł przełamać barierę językową. Wyrazem uznania dla zespołu była prośba publiczności o bis.
            Po uczcie dla duszy, przyszedł czas na ucztę dla ciała. Przy kawie i poczęstunku, zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę pokonkursową tegorocznego konkursu „Między Drawa a Notecią” i wymienić się wrażeniami z koncertu galowego.

 

Online: 1     Licza odwiedzin: 3165165
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"