facebook

Zostań Krzyskim Mikołajem

Tradycją stało się, że w grudniu każdy mieszkaniec Krzyża Wielkopolskiego może zostać św. Mikołajem. 8 grudnia 2019 Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury pękał w szwach od ogromu serdeczności i radości! Już po raz ósmy odbyła się impreza charytatywna
pn. ,,Zostań Krzyskim Mikołajem” w celu zorganizowania kolej zbiórki dla konkretnego dziecka. W tym roku tym wyjątkowym dzieckiem była dwuletnia Gabrysia Centkowska, która cierpi na zespół Downa (Trisomia 21). Gabrysia codziennie zmaga się z obniżonym napięciem i wiotkością mięśni, całkowitą głuchotą prawego uszka i niedoczynnością tarczycy przez co każdy jej dzień to ogrom pracy. Rehabilitacja, wizyty u specjalistów (neurologa, kardiologa, okulisty, endokrynologa) czy praca z logopedą i pedagogiem wymaga od Gabrysi i jej rodziców wiele wysiłku i środków finansowych. Dzięki ludziom dobrej woli będzie mogła pojechać na turnus rehabilitacyjny oraz otrzyma szansę na nowy aparat słuchowy.
            Niedziela upłynęła w bardzo przyjaznej i świątecznej atmosferze. Już od południa przy akompaniamencie kolęd od progu na przybyłych gości czekał kiermasz pysznych domowych wypieków, pierogów i krokietów z barszczem czy chleba ze smalcem i ogórkiem.  Po zakupie przygotowanych pyszności można było obejrzeć szopkę bożonarodzeniową wykonaną przez Józefa Wronę z Wielenia i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy choince zdobiącej hol.     Dalej na odwiedzających też czekało mnóstwo atrakcji m.in fotobudka, malowanie twarzy, zdobienie gipsowych figurek, woreczków czy bombek, które trafiły później na choinkę przeznaczoną dla Gabrysi. Nie zabrakło również stoisk z rękodziełem, na których można było zakupić piękne stroiki, świeczki, pierniki czy poduszeczki i obrusy. Wyjątkową atrakcją było czekoladowe fondue z owocami, co szczególnie cieszyło najmłodszych! Naturalną rzeczą jest, że na tej imprezie można spotkać Świętego Mikołaja, który siedząc na tronie rozdaje dzieciom cukierki. Tak było i tym razem. Oprócz tego każdy mógł napisać do niego list i wrzucić do specjalnej skrzyni, przygotowanej na te okazję.
    Na scenie było nie mniej gorąco, ponieważ już od pierwszych chwil charyzmatyczna Katarzyna Mazur – Kina poczuła atmosferę i zaczęła z impetem licytować górę fantów przekazanych przez darczyńców na rzecz Gabrysi. 
    Część koncertową rozpoczęła Adrianna Brzozowska recitalem na pianinie, a zaraz po niej wkroczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Po powitaniu gości przez Katarzynę Grembowską nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową oraz Rodzinny Stroik Bożonarodzeniowy. Jury w składzie Anna Ludwików i Katarzyna Waśko odczytały werdykt i wręczyły nagrody. W kategorii przedszkola Kajetan Kierzynkowski zajął I miejsce, Adam Tafelski II miejsce, Monika Pertek miejsce III, a Gracjan Wojtkowiak otrzymał wyróżnienie. W kategorii klas I-III Lena Michałek zajęła miejsce I, Hanna Boharewicz miejsce II, Maja Jąkalak miejsce III natomiast Oliwia Linka i Franciszek Nowak otrzymali wyróżnienie. W kategorii klas IV-VIII Zofia Stankiewicz i Nadia Bołądź otrzymały ex aequo I miejsce, Piotr Lewandowski II miejsce, a Paweł Wawrzyn otrzymał III miejsce. Wystawę tych prac można było podziwiać podczas trwania imprezy. Najpiękniejsze stroiki wykonali: Edyta Kaczmarek (I miejsce), Beata Momot z córką Zuzanną Duraj (II miejsce) i  Kajetan Kierzynkowski z mamą Martą Orlikowską oraz Anna Gawrońska z mamą Karoliną (III miejsce), a wyróżnienie otrzymał Emilian Kubiś. Wszystkie nagrodzone stroiki zostały przekazane do licytacji i cieszyły się wielkim zainteresowaniem.
    Po wręczeniu nagród swój taniec zaprezentowały przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola KRECIKOWO, Oliwia Niścior zaśpiewała nastrojową balladę, grupa STOKROTKI z Przedszkola przy ul. Zachodniej wykonała improwizację ruchową z wykorzystaniem bum bum rurek, a duet ZUMA (Madzia Pyrz i Zuzia Przybyszewska) z Natalią Tarent szalał po scenie jak zawsze śpiewając dziecięce przeboje. Wystąpiła również pochodząca z Krzyża Wlkp. ale mieszkająca w Gorzowie Wlkp. Katarzyna Synowiec, która swoje pierwsze kroki w przygodzie ze śpiewaniem stawiała jako mała dziewczynka właśnie na scenie M-GOK.
    Dzieci z grupy JAGÓDKI oraz ZUMBA KIDS z Przedszkola im. M. Konopnickiej też pięknie zatańczyły przygotowane tańce. Wystąpił też zespół taneczny działający przy
M-GOK, TAŃCZĄCE GWIAZDY wykonując dynamiczny taniec do świątecznej piosenki Britney Spears.
    Tradycją już jest, że Wielkopolska Akademia Sztuk Walki - Krzyski Klub Karate daje pokaz oraz przekazuje na licytację tort ufundowany przez rodziców młodych sportowców.     Swoje zdolności wokalne pokazała również Martyna Borowska , a grupa KONTRABANDA z Drezdenka tańcem break dance dała widowisko taneczne na najwyższym poziomie. Nowością na scenie był trening na trampolinach w wykonaniu pań z grupy Fitness z Mają Więckowicz – Zaćmińską na czele. W rytmie szalonej muzyki poruszyły publiczność zagrzewając ją do dalszych licytacji.   
    Bardzo wzruszającym momentem było przekazanie paczek dla Gabrysi. Dziewczynka przez cały czas podziwiała z widowni występy i z wielka ochotą weszła na scenę odebrać upominki jakie dla niej przygotował Caritas parafii pw. NSPJ, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Burmistrz Krzyża Wielkopolskiego Rafał Sroka oraz Thule Sp. z o. Przy wręczeniu uczestniczyli również członkowie Stowarzyszenia PCT Riders, którzy przekazali symboliczny czek na 2000zł oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Urszuli Ledóchowskiej z Drawskiego Młyna, którzy wraz z nauczycielami zorganizowali zbiórkę w swojej szkole przekazując puszkę. Mama Gabrysi, Iwona Nowosielska nie kryjąc łez wzruszenia podziękowała wszystkim zgromadzonym darczyńcom.
    Na scenie podziękowano również wolontariuszom, którzy bezinteresownie pomagali w organizacji imprezy i byli zaangażowani w dekorację i sprzedaż pierników. Każdy z nich otrzymał upominek w postaci cieplutkich skarpet i czekolady.
    Organizatorami tegorocznej akcji były krzyskie organizacje pozarządowe we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury. Impreza współfinansowana została przez Narodowy Instytut Wolności w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Patronat objął Burmistrz Krzyża Wielkopolskiego.
    Z roku na rok bijemy rekordy podczas zbiórki! I tym razem mieszkańcy Krzyża Wielkopolskiego nie zawiedli. Zeszłoroczny rekord został pobity o 100%. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przyznane dotacje oraz pragną z dumą poinformować, że w wyniku zbiórki zebrano rekordową sumę 23028,30zł !
    Wielkie zainteresowanie akcją pozwala śmiało zaprosić na kolejne edycje wszystkich ludzi o wielkim i otwartym sercu.

     Jak wiadomo, nie obyło by się bez pomocy darczyńców. W tym roku swoim wielkim sercem akcję wsparli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp., Krzyskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Narodowy Instytut Wolności, Lokalne Centrum Wolontariatu przy MGOPS, Stowarzyszenie Słoneczny Dom, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy parafii pw. Ś. Antoniego, Caritas Parafii NSPJ, Niepubliczne Przedszkole Krecikowo, Sołtys i RS wsi Lubcz Wielki, Sołtys i RS wsi Łokacz Mały, Sołtys i RS wsi  Huta Szklana, Sołtys i RS wsi Łokacz Wielki, Sołtys Brzegów Karolina Łapiuk, Wspólnota Margaretek, Stowarzyszenie Łokaczanki, PCT Riders, Nadleśnictwo Krzyż, Thule sp. z o.o., Caritas Św. Antoniego, Standrew S.A., Krzyskie Towarzystwo Amazonki, Katarzyna Mazur – Kina, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Rada Rodziców, Klub Seniora, 3 drużyna Harcerzy ZHP, Przedszkole w Krzyżu Wlkp., Wielkopolska Akademia Sztuk Walki, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wieleniu, Szkoła im. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie, Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wlkp., Magdalena Foluszewska, Karolina Bednarowska, Kogel Mogel, Kwiaciarnia Koliberek, Ewa Koźlarek, Sklep Turksus, Księgarnia Kleks, Agata Rudzińska, sklep Smyk, Elżbieta Kubiś, sklep IVO – Iwona Elińska, Zbigniew Binkowski, Sebastian Czapski, Drukarnia Impresja, Askalandia Art. Joanna Szybilska, Gospodarstwo Ekologiczne Huta Szklana – państwo Futymowie, Józef Wrona, „Polonezem Za Kanta” – Sławek Wysoczański, Kasia Muńska, Maciej Nowak, Tomasz Tomala, Dawid Gumny, Tomasz Pawłowski, Ryszard Majer, Jadwiga Rejmaniak, Mirbol, Małgorzata Pełechacz, Ryszard Tomala, Zenon Mitulski, Sklep Mięsny Stokłosa, Pizzeria Alibi, Żabka, Krzysztof Olejniczak, Teresa Pławińska, Iwona Passia, Krzysztof Głowacki, Pani Igła – Sylwia SACHAR, Małgorzata Teska, Szkoła Podstawowa w Drawsku, Waldemar Graś, Maja Więckowicz – Zaćmińska, Prospaw – Bartosz Białas, Pub K-O, Edyta Kaczmarek, Beata Momot i Zuzia Duraj, Kajetan Kierzynkowski i Marta Orlikowska, Anna i Karolina Gawrońskie, Emilian Kubiś, Leon Kasior, Rada Rodziców – Przedszkola w Krzyżu Wlkp., Bogusława Górska, Jolanta Korbik, Jolanta Skałecka, Paulina i Jolanta Komarnickie, Daniel Kufel, PRO-SPAW Bartek Białas, Iwona Gapska, Tomasz Skrzypiec, Grzegorz Woźniak i Poezja Smaku – Anna Graś, Beata Andrukonis, księkarnia HEBE.
Dziękujemy!

Online: 1     Licza odwiedzin: 3165116
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"