Młodzieżowa Orkiestra Dęta
Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy MGOK w Krzyżu Wlkp.
Orkiestra Dęta powstała na przełomie 1974 i 1975 roku przy Liceum Ogólnokształcącym
w Krzyżu Wlkp. Członkowie orkiestry rekrutowali się spośród uczniów Liceum.
Wielkim orędownikiem powstania orkiestry był ówczesny dyrektor tegoż liceum pan Eugeniusz Dobrzyński.
Pierwszym kapelmistrzem został pan Rudolf Raszyk. Dyrygował orkiestrą do 1978 roku.
Po nim do 1983 roku orkiestrą opiekowali się bracia Sorbalowie Mieczysław i Jerzy.
W 1983 roku batutę przejął pan Henryk Rosiński z Wałcza, major w stanie spoczynku. Orkiestra rozwijała się i zwiększała swoją liczebność. Zaczęła się mundurować, na początku były to bluzy HSPS-u. Zaszczytem i dumą była gra w orkiestrze oraz możliwość pokazania publicznie swoich umiejętności.
Orkiestra występowała podczas uroczystości państwowych, były to głównie pochody
1-majowe, dożynki i wszystkie możliwe uroczystości szkolne.
W latach 1988-1991 orkiestrą grającą przy LO w Krzyżu Wlkp. ponownie dyrygował pan Mieczysław Sorbal. Orkiestra cieszyła się coraz większą popularnością, grała na potrzeby kolejarzy i zaproszeń z innych miejscowości.
W roku 1994 orkiestra zmieniła siedzibę i wznowiła działalność, ale już przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury. Kapelmistrzem ponownie został pan Mieczysław Sorbal. Do orkiestry garnęło się coraz więcej młodzieży, zaczęło brakować instrumentów.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury postanowił umundurować orkiestrę, która liczyła już
ponad 40 osób.
W 1997 roku orkiestra dostała nowiutkie kamizelki w kolorze zielonym z żółtymi chusteczkami. Zielony i żółty to barwy herbu naszego miasta.
Orkiestra zaczęła wyjeżdżać na konkursy i koncerty do innych miast, zdobywając nagrody i
wyróżnienia.
Rok 1997 obfitował w wyjazdy na konkursy i festiwale, podczas których zespół reprezentował miasto. Oklaskiwano orkiestrę podczas Wojewódzkiego Konkursu Orkiestr Dętych w Rogoźnie, na XXI Nadnoteckim Dniu Pieśni i Muzyki w Chodzieży, Dożynkach w Drawsku, Inauguracji Roku Szkolnego w Połajewie podczas otwarcia nowej szkoły. Wszystkie lokalne uroczystości były uświetniane koncertem orkiestry.
Do orkiestry należeli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Grali różnorodną muzykę, począwszy od marszy poprzez klasykę do utworów współczesnych.
Mieczysław Sorbal, mistrz w klasie trąbki, zasilał szeregi orkiestry grą, dyrygując jednocześnie.
W 1998 roku przyszło zaproszenie z Niemiec na Międzynarodowe Spotkanie Muzyczne. Orkiestra wzięła udział w Konkursie o Wielką Nagrodę miasta Pinneberg.
Otrzymywali dużo ofert i zaproszeń, ilość koncertów w kraju i za granicą rosła. Przybyło nagród i pucharów m.in.
Nagroda Dyrektora Trzcianeckiego Domu Kultury podczas Turnieju Orkiestr Dętych
Puchar Departamentu Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – Budzyń
Puchar Festiwalu Orkiestr Dętych Północnej Wielkopolski,
Puchar przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki – Chodzież
Puchar Dyrektora Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie
Puchar Burmistrza Miasta Ujście
Wyróżnienie w Wielkopolskim Turnieju Orkiestr Dętych w Szamocinie i Konkursie Orkiestr Dętych Północnej Wielkopolski we Wronkach
Orkiestra Dęta mogła zabłysnąć również na Balu Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, na który zapraszano ją dwukrotnie.
25 czerwca 2002 roku orkiestra obchodziła jubileusz 25-lecia. Na obchody jubileuszu przyjechała do Krzyża Wlkp. młodzieżowa orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej
z Nakła.
Z tej okazji Urząd Miejski w Krzyżu Wlkp. ufundował dwie nowe trąbki dla orkiestry.
Mieszkańcy miasta nie wyobrażają sobie jakichkolwiek uroczystości bez udziału naszej orkiestry.
Dnia 21 listopada 2009 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp.
ponownie jest organizatorem jubileuszu, tym razem 30-lecia działalności orkiestry.
Zaproszonych gości i przybyłą publiczność witała dyrektor MGOK pani Katarzyna Waśko. Swoją obecnością jubileusz zaszczycili: burmistrz Krzyża Wlkp. pani Jolanta Korbik, przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile, dyrektorzy krzyskich szkół
i byli członkowie orkiestry sprzed lat.
Tego dnia orkiestra dęta była honorowym gościem i głównie ona prezentowała się na scenie. Publiczność miała możliwość wysłuchania koncertu w wykonaniu orkiestry pod batutą Mieczysława Sorbala. Oklaskom nie było końca.
Następnie uhonorowano listami gratulacyjnymi członków orkiestry, którzy mimo zakończenia edukacji szkolnej pozostali czynnymi muzykami. Byli to: Anna Kubiś, Katarzyna Rabiej, Milena Sorbal, Marta Paczesna, Honorata Szumska, Krystian Graś, Adam Kubiś, Krzysztof Szczudło, Mateusz Mania, Dawid Manyś i Krzysztof Pertek.
Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania po latach, obejrzeli również wystawę dokumentującą historię orkiestry. Następnie podczas spotkania przy kawie została przedstawiona prezentacja multimedialna pt. Orkiestra na przestrzeni lat.
Systematycznie jest prowadzony nabór nowych członków orkiestry, kiedy starsi odchodzą np. do szkół w dużych miastach. Z doświadczenia kapelmistrza wiadomo, że chętnie wracają i kiedy tylko czas im na to pozwala, grają jak za dawnych lat.