facebook
BIP
Mgok KrzyЕј logo
Przejdź do zawartości

Dożynki Gminne

Zwycięstwo Brzegów w Dożynkowej Spartakiadzie

Tegoroczne dożynki gminne odbyły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego ,,ŚWIDEREK” nad j. Królewskim w ostatnią sobotę sierpnia. 
Podobnie jak w ubiegłym roku zorganizowana została Spartakiada, której koordynatorem i głównym sędziom był prezes LZS ,,RELAX” Grzegorz Korus. Do udziału w zawodach przystąpiło siedem sołectw z gminy Krzyż Wlkp. Przedstawiciele rywalizowali ze sobą w przygotowanych konkurencjach, takich jak: dart, siatkówka plażowa, piłka nożna, przeciąganie liny, podnoszenie ciężarka o  wadze 17kg, strzelanie z wiatrówki, bieg w workach i rzut wałkiem do słomianej kukły. Największą liczbę 76 punktów uzyskała reprezentacja Brzegów, wygrywając całą spartakiadę. Drugie miejsce zajął Łokacz Mały, zaledwie o 1 pkt. wyprzedzając Wizany. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Kuźnica Żelichowska, Żelichowo, Lubcz Wielki i Huta Szklana. Najlepsi w każdej z konkurencji otrzymali puchary, a zwycięski zespół dostał beczkę piwa ufundowaną przez burmistrza Krzyża Wlkp. Zygmunta Jasiewicza. Rozlosowane również zostały wśród uczestników fanty od firmy Agrobud.
Zanim jednak rozpoczęła się spartakiada dożynkowa odprawiona została Polowa Msza Św. Dziękczynna, celebrowana przez trzech księży z gminy Krzyż Wlkp. Po mszy św. uroczystość rozpoczęła dyrektor M-GOK Krzyż Wlkp. Katarzyna Waśko. Dożynki jako uroczyste zakończenie żniw należą do zwyczajów rolniczych o odległych tradycjach. Ich pierwotnym celem było zapewnienie pomyślności i ciągłości wegetacji. Dzisiejsze Dożynki to wielkie, gospodarskie święto rolników i podziękowanie za ich całoroczny trud. Taką myśl zawarł w swoich słowach burmistrz Krzyża Wlkp. pan Zygmunt Jasiewicz, witając gości i otwierając dożynki wraz z sołtysem wsi Lubcza Wielkiego panem Józefem Świnogą.
Tradycją jest, że starostowie dożynek należą do najlepszych w gminie, dlatego jest to zaszczyt i honor dla każdego rolnika. W tym starostami zostali: pani Elżbieta Burzyńska i pan Daniel Synowiec.
Pani Elżbieta Burzyńska z Lubcza Wielkiego wspólnie z mężem Mariuszem gospodaruje na ponad 27 ha, na gruntach położonych w Lubczu Wielkim. W gospodarstwie rolnym pracuje od 15 lat. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie na chów bydła opasowego. W strukturze gruntów dominują użytki zielone – 13,59 ha. Na gruntach ornych prowadzona jest produkcja zbóż oraz malin.Gospodarstwo wyposażone jest w podstawowy sprzęt rolniczy, korzysta również z usług Spółdzielni Kółek Rolniczych w Hucie Szklanej. Gospodarstwo sprzedaje swoje produkty na rynku krajowym.
Pan Daniel Synowiec z Huty Szklanej, wspólnie z żoną Agnieszką prowadzi wieloobszarowe gospodarstwo rolne, ukierunkowane głównie na chów bydła opasowego. Dominują w nim użytki zielone. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Produkty z uprawy sprzedawane są na rynku krajowym. Pan Synowiec jest również radnym Rady Miejskiej w Krzyżu Wlkp., członkiem Komisji Gospodarki, Mienia, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Krzyżu Wlkp.
Po obrzędzie wręczenia chleba z tegorocznej mąki, rozdanego wśród publiczności przez  Burmistrza Zygmunta Jasiewicza oraz starostów dożynek, głos zabrał dyrektor biura poselskiego pan Paweł Kret, który reprezentował Posła na Sejm RP Marka Kraczkowskiego. Katarzyna Waśko odczytała również list podpisany przez posła Parlamentu Europejskiego prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Wielkopolsce pana Andrzeja Grzyba. Listy nadesłane zostały również dla starostów pani Elżbiety Burzyńskiej i pana Daniela Synowca.
Po odczytaniu i wręczeniu listu starostom, wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją pana Mieczysława Sorbala.
Do ważnej tradycji gminnych dożynek od lat należy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W tym roku w konkursie wzięły udział trzy wieńce, których urodę i kunszt zadziwił każdego. Jury, w składzie: Teresa Pławińska – radna Rady Miejskiej i prezes SKR Huta Szklana, Halina Wylegała – kierownik Referatu Ogólnego Urzędu Miejskiego w Krzyżu Wlkp. oraz pani Irena Rygielska – pracownik Urzędu Miejskiego w Krzyżu Wlkp., oceniło wieńce, a nagrody i dyplomy wręczył Burmistrz Krzyża Wlkp., gdzie I miejsce – zdobyła Kuźnica Żelichowska
II miejsce –  Huta Szklana i III miejsce – Lubcz Wielki.
W części koncertowej przygotowanej przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp. wystąpił Chór ,,Wesołe nutki” ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. pod kierownictwem pani Hanny Gapskiej i Żanety Mazurkiewicz. Publiczność rozbawił Kabaret Wiejski EWG z Doruchowa, który powstał w 2000r. w Bobrownikach, którego założycielem był Stanisław Janicki. Dorobkiem zespołu są liczne programy autorskie. Ma na swoim koncie występy w całej Polsce: od Podlasia poprzez Małopolskę, Śląsk aż po województwo Mazowieckie, Kujawsko-Pomorskie. Kabaret EWG występuje obecnie w składzie: Stanisław Janicki, Grzegorz Wyrwas i Ryszard Mazur.
Warto wspomnieć o przygotowanych atrakcjach, z których bardzo dużą popularnością cieszyły się pokazy walk rycerskich w wykonaniu Toruńskiej Szkoły Fechtunku, która na celu ma upowszechnienie kultury materialnej i wiedzy historycznej w okresie średniowiecza. Podczas pokazów uczestnicy obejrzeli walki w różnych konwencjach i za pomocą różnej broni, np. miecza i tarczy, miecza i puklerza. Każdy mógł spróbować swoich sił w szrankach za pomocą bezpiecznej broni, a także przymierzyć elementy strojów czy uzbrojenia.
Niemało chętnych odwiedzało też stoiska z wystawami i prezentacjami organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy były to min: Centrum Integracji Społecznej, Stowarzyszenie Klubu ,,Amazonki”, Klub sportowy RELAX, ZHP, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kuźnicy Żelichowskiej pod hasłem ,,Pokaż co masz na strychu – wystawa staroci” oraz  wystawa Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Wśród stoisk można było również skosztować m.in. przepysznego chleba ze smalcem i ogórkiem którym częstowały sympatyczne panie ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krzyżu Wlkp. oraz domowych wypieków wydawanych przez panie z Krzyskiego Stowarzyszenia  ,,Amazonki”. Najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach animacyjnych i sportowych, czy poszaleć na karuzeli i "dmuchańcach". Swoje tegoroczne zbiory wystawili działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych ,,Kolejarz” i ,,Bratek”. Ciekawą ofertę przedstawiła apteka Dr Max, a także Hotel Pestkownica i Mobliny Punkt Orange. Najmłodsi chętnie brali udział w zajęciach realizowanych przez Stowarzyszenia „Słoneczny Dom” i „Nie-zwykła Rodzinka” oraz w meczu piłki nożnej w wykonaniu Klubu „Drawa”. Z dużym zainteresowaniem spotkał się także konkurs karaoke, przygotowany przez stowarzyszenia Caritas.
Wreszcie nastąpił moment, na który wszyscy czekali, czyli koncert zespołu Cliver, który powstał w 2002 roku. We wrześniu 2007 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną ,,Kanikuły”. Koncert zakończył się rozdawaniem autografów wśród zgromadzonej publiczności, jak również sesją zdjęciową.
Pięknym dopełnieniem ,,Zakończenia Lata” okazał się profesjonalny pokaz pirotechniczny trwający około 5 minut z synchronizowany z muzyką. Pokaz wspaniale rozświetlił całe niebo nad jeziorem Królewskim i wywołał aplauz publiczności.
Uroczystości dożynkowe zakończyły się zabawą taneczną przy muzyce w wykonaniu zespołu HAZARD z Czarnkowa.
W Dożynki zaangażowały się następujące stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych "Nie Zwykła Rodzinka", Stowarzyszenie Krzyskie Towarzystwo "Amazonki", Stowarzyszenie Przyjaciół Kuźnicy Żelichowskiej, centrum Integracji Społecznej, Ludowy Zespól Sportowy "RELAX" w Krzyżu Wlkp., CARITAS przy Parafii NSPJ w Krzyżu Wlkp. Caritas przy Parafii Świętego Antoniego, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy z siedzibą w Krzyżu Krzyż Wlkp., Krzyskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół, Klub Sportowy Drawa Krzyż, Ogrody Działkowe „Bratek” i „Kolejarz”, Stowarzyszenie na Rzecz Dziecka i Rodziny „Słoneczny Dom”, Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, Drużyna harcerska i zuchy z Krzyża Wlkp., Klub Seniora w Krzyżu Wlkp., Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.
Aby ułatwić mieszkańcom wsi, uczestnictwo w dożynkach i udział w spartakiadzie, na prośbę zainteresowanych sołectw, Urząd Miasta zorganizował dla chętnych transport autokarem, a z okazji pierwszej rocznicy owocnej współpracy NGO i podkreślenia ich roli w środowisku lokalnym, został wydany i sfinansowany z budżetu gminy informator o organizacjach pozarządowych działających w gminie Krzyż Wlkp.
Ogromne podziękowania kierują organizatorzy dla sponsorów, którymi byli: Spółdzielnia Kółek Rolniczych Huta Szklana, Lubusko – Drezdenecki Bank Spółdzielczy Oddział w Krzyżu Wlkp., Hurtownia Agrobud, Fundacja Dr Max, Firma Ilpol Wizany, Gospodarstwo Rolne Agata Sobieralska, Ośrodek Wypoczynkowy w Krzyżu Wlkp. Osobne podziękowania kierują dla wszystkich stowarzyszeń zaangażowanych w organizację oraz rad sołeckich wsi gminy Krzyż Wlkp., w szczególności dla Rady Sołeckiej wsi Lubcz Wielki, która przyjęła w tym roku na siebie obowiązek współgospodarza dożynek.

Online: 1     Licza odwiedzin: 4700987
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: : biuro@mgokkrzyz.pl