XII Letnie Spotkania Kameralne w Krzyżu Wielkopolskim
XII Letnie Spotkania Kameralne Krzyż Wlkp. – 2023
Znamy już przebieg XII Letnich Spotkań Kameralnych – Krzyż 2023. Zgodnie z ustaleniami z Jarosławem Brękiem, Dyrektorem Artystycznym festiwalu, wszystkie zaplanowane koncerty odbędą się według ustalonych przez nas w styczniu wskazówek. Na prośbę pani Katarzyny Waśko trzy koncerty zagramy w terminie letnim, a ostatni późną jesienią, stąd w projektach zaplanowaliśmy ostateczne rozliczenie 20 listopada. Ten ostatni koncert, choć jest już uzgodniony, zostanie opisany jesienią. Pozwolę sobie dziś skupić się jedynie na tych, które odbędą się w sierpniu. Jako pierwszy pokaże się publiczności Krzyża Wlkp. wybitny baryton, uczeń prof. Jarosława Bręka, Adam Kutny, dziś solista Staatsoper w Berlinie, a publiczność oprócz znanych i lubianych arii operowych usłyszy także utwory nieco lżejsze.
Nie zmieniamy też stałych terminów koncertów. W Krzyżu odbędą się one nadal w piątki. Tego dnia też zmienimy nazwę tej wyjątkowo prestiżowej imprezy odbywającej się w tym mieście. Festiwal będzie nosił nazwę: Festiwal im. Jarosława Bręka w Krzyżu Wlkp. Więcej! Chcemy kontynuować sugestie zawarte w ostatnich rozmowach. Po pierwsze prezentować rodzime młode talenty. Po drugie każdego roku zaprosić wybitne gwiazdy, a po trzecie dużo polskiej muzyki i polskiej tradycji. Nie ukrywam, że takie intencje nas łączyły od początku naszej współpracy. Każdy wcześniejszy projekt odnoszący się do Powstania Styczniowego, Wielkopolskiego czy Warszawskiego przygotowywał osobiście Jarosław Bręk. Odbędzie się więc koncert z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego, a kanwą będą wiersze Adama Asnyka i proza Elizy Orzeszkowej. Oboje literaci byli ważnymi uczestnikami tego wyjątkowego wydarzenia historycznego, dumnie przywróconego dzięki autorce powieści „Nad Niemnem” polskiemu dziedzictwu. Ja skupię się na motywach noweli „Gloria victis”. Zgodnie z tradycją pokażemy laureatów prestiżowego konkursu wokalnego „Ars et Gloria” w repertuarze zarówno tradycyjnym, jak i lżejszym. Koncert listopadowy omówię, gdy tylko poznam termin. Pozwolę sobie jedynie przypomnieć, że festiwal został sfinansowany głównie przez samorządy: gmina Krzyż Wlkp. starostwo powiatowe i Czarnkowie i Wielkopolski Urząd Marszałkowski. Projekty do samorządu powiatu i województwa napisała pani Katarzyna Hołyst. Projekt dotyczący Powstania Styczniowego rozbudujemy, gdy tylko otrzymamy potwierdzenie z Fundacji PZU. O innych wpłatach napiszę w lipcu, gdy będziemy znać wyniki kwesty wśród darczyńców prywatnych.
W bieżącym roku Dyrektorem Artystycznym będzie pośmiertnie Jarosław Bręk, gdyż oba festiwale w Krzyżu Wlkp. i w Drezdenku odbędą się według Jego wskazówek, a domknęliśmy wszystko w styczniu. Honorowy Patronat nad festiwalem w Krzyżu Wlkp. objął Wiesław Ochman. W skład Rady Programowej wchodzą: Celina Kotz, Piotr Szychowski oraz pośmiertnie Jarosław Bręk. Patronat medialny zapewniły „Echa Nadnoteckie” oraz radio „Poznań”. Pierwszy koncert odbędzie się 4 sierpnia, a o szczegółach będą informować plakaty i nasze strony internetowe Krzyskiego Domy Kultury oraz Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum”.
Wiesław Pietruszak